10 złotych porad jak znaleźć i wybrać DOBREGO trenera personalnego

  1. Jak znaleźć i wybrać odpowiedniego trenera personalnego?
    2. Korzyści wynikające z regularnych treningów z trenerem personalnym.
    3. Jak stworzyć efektywny plan treningowy z trenerem personalnym?
    4. Techniki motywacyjne stosowane przez trenerów personalnych.
    5. Jak trener personalny może pomóc w osiągnięciu celów fitnessowych?
    6. Różnice między treningiem indywidualnym a treningiem z trenerem personalnym.
    7. Jak uniknąć potencjalnych kontuzji podczas treningu z trenerem personalnym?
    8. Jakie kwalifikacje i doświadczenie powinien mieć profesjonalny trener personalny?
    9. Trendy w treningach z trenerem personalnym – co jest obecnie popularne?
    10. Czy trening z trenerem personalnym jest odpowiedni dla każdego?

JAK ZNALEŹĆ i WYBRAĆ ODPOWIEDNIEGO?

Kiedy zaczynasz szukać specjalisty nie ważne w jakiej dziedzinie, zaczynasz sprawdzać co podrzuci Ci wyszukiwarka. Żeby wybrać dobrze kierujesz się po części logiką po części emocjami.

Jesteś tutaj więc podejrzewam, że chcesz dowiedzieć się jak wybrać trenera personalnego. 

Zazwyczaj ścieżka osoby, która poczuła potrzebę zadbać o kulturę fizyczną wygląda tak: 

  1. Przeglądasz internet w celu znalezienia siłowni dla siebie.
  2. Ustalasz czy da się tam w spokoju trenować. 
  3. Gdzieś pomiędzy może zapytasz znajomych lub sprawdzisz opinie w internecie. 
  4. Jako nowy członek w klubie fitness dostajesz możliwość darmowej konsultacji.
  5. Zaczynasz się zastanawiać czy skorzystać z usług trenera. 
  6. Decydujesz się na indywidualny plan lub płacisz za trenera personalnego na siłowni albo bez zobowiązań kończysz rozmowę i kupujesz karnet zaczynając tym samym pracę na własną rękę. 

To oczywiście bardzo przyspieszony schemat ścieżki przyszłego podopiecznego. 

Niejednokrotnie, w taki oto sposób trafiamy jako podopieczni w nieodpowiednie “ręce” po czym współpraca nie trwa dłużej niż miesiąc może dwa a czasem kończy się po kilku treningach. To błędne koło, które powoduje później zniekształcenie panującej wsród ludzi definicji – TRENERA. 

To po Twojej stronie leży najtrudniejszy element jeśli chcesz znaleźć dobrego trenera personalnego! 

We wspomnianej przed chwilą ścieżce – trener został Ci przypisany przez klub w ramach pierwszej wizyty, a to już na samym początku kończy się porażką. 

Żeby zakończyć odpowiedź na pierwsze pytanie powiem tak: 

” To TY musisz znaleźć trenera dla siebie! Znając swoje bolączki, cele, ograniczenia i możliwości musisz poznać trenera, któremu chcesz się oddać pod opiekę. Musisz dowiedzieć się jak pracuje, jakich metod używa jak podchodzi do swoich podopiecznych jak planuje jaki ma tok myślenia, jak mówi by wytłumaczyć pewne kwestie. Możesz to zrobić obserwując jego pracę z innymi ludźmi, śledząc jego portale społecznościowe, oglądając jego kanał na YOUTUBE, lub czytając jego treści.

UPS co z tymi, którzy mają się za trenerów i nie uczą innych w sieci tylko wrzucają tam zdjęcia z wakacji, nagiej życi, czy porannej kawy….. Ich na pewno nie wybieraj! ” 

KORZYŚCI WYNIKAJACE Z REGULARNYCH TRENINGÓW.

Kiedy już znajdziesz dla siebie trenera i dojdzie do pierwszego spotkania będziesz czuł, że jesteś w dobrych rękach!

Wiesz kim jest Twój trener personalny, sprawdziłeś go wcześniej i masz wrażenie, że znasz go jak najlepszego kumpla i nadajecie na podobnych falach. Jaka z tego korzyść? 

Wiesz, że razem osiągniecie Twoje cele treningowe! 

I mógłbym się rozpisywać tutaj o frazesach, które i tak każdy z nas zna… Przecież nie trzeba być filozofem złotej ery by wiedzieć, że osoba regularnie uprawiająca aktywność fizyczną w przeciwieństwie do biernej osoby  będzie zdrowsza i w lepszej kondycji. Co z tym idzie, będzie miała wyższy procent masy mięśniowej względem tłuszczowej co z koleji przełoży się na sprawniejszy metabolizm, a to koniec końców zaowocuje tym że osoba aktywna wygrywa na każdej stopie życia.

Ot, tak.

Chcesz mieć lepsze życie? Zacznij trenować – mądrze – nie tylko po to by osiągnąć zmęczenie fizyczne.

By się zmęczyć nie trzeba mieć doktoratu z fizjologii wysiłku. 

Jednak by doprowadzić do szeregu adaptacji – trzeba już coś wiedzieć – Trener personalny to osoba, która to COŚ wie. 

Skorzystanie z usług trenera personalnego pozwoli Ci podnieść jakość życia a to przełoży się na Twoje zdrowie, Twój biznes, Twoich bliskich, Twój wygląd, Twoje samopoczucie.

JAK STWORZYĆ PLAN CZY TO WSZYSTKO?

Podejmując współpracę z trenerem personalnym chciałbyś mieć indywidualny plan treningowy, oczywiście dobry trener personalny przygotuje go dla Ciebie.

Musisz jednak zrozumieć jak on powstaje, nie mówię w ogóle o planach bez wcześniejszego poznania osoby, wszystko ma swoją cenę dlatego nie poruszam w tym wpisie osób które zadają pytanie trenerowi – “ile kosztuje plan?” Zostawię to na kiedy indziej. 

Ty już dokonałeś wyboru trenera, prześwietliłeś go niczym rentgen, teraz pozwól by poznał Ciebie.

Chcesz trenować z trenerem, dlatego on musi Cię trochę sprawdzić, by dobrać odpowiednie narzędzia do pracy nad Tobą. To pozwoli przeanalizować techniki ćwiczeń, jakie możesz wykonać. Posłuży również do doboru sesji treningowych, które można Ci zaaplikować.

Znalazłeś odpowiednią osobę do prowadzenia treningów i kierowania procesem dlatego też wiesz, że przygotuje dla Ciebie indywidualny program, który najpierw wdrożysz, później zrozumiesz, a dopiero potem zrobisz progres.

Tak wygląda prawidłowa ścieżka.

Dobry trener wie, że z treningiem jest jak z daniem wykwintnej kuchni, lepiej by było lekko niedosolone, niż od początku tej soli było w nim zbyt dużo. Dosolić potrawę zawszę można, aż do momentu jej podania, jednak w drugą stronę to nie zadziała. 

TECHNIKI MOTYWACYJNE TRENERÓW …

Chcesz zacząć ćwiczyć z trenerem. Potrzebujesz motywacji i wsparcia. Przeglądasz setki ogłoszeń od trenerów personalnych. 

I co ?

Zastanawiasz się jak zmotywować się do zmiany? 

Większość trenerów online zwraca uwagę tym, że udostępnia przemiany podopiecznych co poniekąd może i działa na wyobraźnie, jednak w tym stosują oni jedną sprzeczną z rzeczywistością rzecz.

Pokazując przemianę często informują, że taki spektakularny efekt trwał – 3 miesiące. 

W rzeczywistości trwał – 2 lata…. 

Oczywiście są wyjątki. 

Ale! 

Konsumenci sami do tego doprowadzili, chęć szybkich efektów, 10 kg w tydzień, spektakularne efekty za pomocą chemii, najlepiej zastanowić się czemu jeszcze nie ma komory która cofa nasz czas do lat z pełni sprawności…. 

To spowodowało lawinę niepowodzeń, ta pogoń za wygórowanymi oczekiwaniami w tak krótkim czasie doprowadza do tego, że 64 % ludzi przestaje pracować nad sobą już w pierwszych 2 tygodniach od rozpoczęcia!

Rozproszenie informacyjne doprowadziło do jeszcze gorszego stanu rzeczy, mianowicie:

Mogę z całkowitą skutecznością powiedzieć, ze nawet jeśli dziś dałbym komukolwiek plan działania, dietę, suplementację, dodatkowe unikatowe wskazówki w skondensowanej formie łatwej do przyswojenia to 90 % ludzi nie zrobiłoby z tego użytku i tak – zrezygnowaliby po 2 tygodniach z tej przemiany.

Przegraliby w głowie!  

JAK MOZE POMÓC W OSIĄGNIĘCIU CELU? 

Szukając znajdziesz setki ogłoszeń od trenerów, w końcu każdy z nich może spotykać się trzy razy w tygodniu, jednak czy to wszystko do tego by zrealizować założony cel? 

Szukając odpowiedniego przyszłego trenera – po prostu musisz wiedzieć po co się zgłaszasz. 

Inaczej możesz znaleźć przypadkowego trenera osobistego, który jak się poźniej okaże nie ma za bardzo pomysłu na ciebie. 

Pomysł, to jest właśnie to czego możesz oczekiwać od trenera personalnego, na spotkaniu musisz ocenić czy dany trener ma cechy dobrego trenera i pomoże Ci wyznaczyć drogę do realizacji wyników o których marzysz. Trener personalny przeprowadził pewnie tysiące swoich treningów i setki godzin treningów swoich podopiecznych dlatego wie, że droga do celu musi być skuteczna, prosta, ciekawa i różnorodna. 

Chciałbym żebyś zrozumiał, że plan treningowy to nie wszystko. 

Zabawa zaczyna się kiedy pojawiają się problemy, a ty przecież szukasz tylko praktycznych wskazówek, które możesz wprowadzić w życie.

Co z tego że ktoś pięknie mówi, skoro leje wodę ?

Zazwyczaj jest tak, że jak ktoś coś wie to potrafi to wytłumaczyć prostym językiem. 

Z angielskiego “coach” oznacza osobę, która pozwala drugiej osobie dostrzegać cel, słabości, silne strony. Pomaga w drodze, przedstawiając ważność różnych aspektów takich jak żywienie, relacje, mentalność, dojrzałość ukierunkowanie wewnętrzne celu, głęboka motywacja inne aspekty o których pewnie byś nigdy nawet nie pomyślał. 

Wybrać dobrego trenera personalnego to sztuka, ale bądź świadomym konsumentem. 

Trening personalny to produkt i usługa, kiedy chcesz się zdecydować musisz sprawdzić czy trener pomoże Ci w realizacji Twojego celu – bo go rozumie. 

RÓŻNICE MIEDZY INDYWIDUALNYM A Z TRENEREM.  

W procesie przemiany, budowy, redukcji najważniejsze są adaptacje. Czyli przystosowanie organizmu do zmiany, podanie bodźca wywołującego zmianę oraz powtarzalna częstotliwość tego bodźca przez pewien okres czasu, by koniec końców zaadaptowany organizm przestawił się w tryb, który chcemy wywołać. 

Teoretycznie wydaję się to proste, jednak z drugiego punktu widzenia, kurs trenera, solidne wykształcenie, dziesiątki certyfikatów, setki rekomendacji, lata zbierania doświadczeń choćby na własnej skórze, to wszystko daję Ci osobisty trener. 

NIe masz narzędzi do tego by laserem wyciąć w kawałku blachy swój wzór? Udajesz się do firmy która ma wiedzę, narzędzia, możliwość by to dla CIebie wykonać. 

Tak samo powinno być, w przypadku kiedy chcesz mądrze zabrać się za swoją metamorfozę. 

Potrzebujesz wiedzy, narzędzi, możliwości. 

JAK UNIKNĄĆ KONTUZJI PODCZAS TRENINGÓW?

Pobierając plan treningowy z internetu, oglądając nierzetelne źródła informacji, lub przeglądając ich zbyt wiele możemy narazić się na mieszankę wybuchową. Pomimo praktycznych wskazówek i poprawy techniki, którą oglądamy na wideo – nie ma to przełożenia 1 do 1 w sytuacji gdy pojawiamy się na sali treningowej i chcemy wprowadzić to w życie. 

Zazwyczaj do oceny prawidłowej techniki służy nam lustro – co za tym idzie ? Wykręcamy głowę, tracąc napięcia mięśniowe. Zaawansowana osoba w większości przypadków takich uchybień nic sobie nie zrobi, ale początkujący adept już naraża się na kontuzje i przymusową przerwę od treningów. 

By uniknąć kontuzji warto skorzystać z pomocy trenera. 

Trener personalny w trakcie sesji z Tobą, nie dopuści do tego byś się uszkodził. 

Najpierw poda kilka wskazówek i poprawy techniki ćwiczeń, ale nie zasypie Cię gradem informacji ponieważ wie, że Twój układ nerwowy nie poradzi sobie by w trackie wykonania danego ćwiczenia wprowadzić wszystkie napięcia mięśniowo nerwowe do tego by wykonać to poprawnie technicznie. 

Korzystając z poradników wszystko podane jest w skondensowanej formie, gdzie przy dobrych wiatrach zapamiętasz może 30 % wskazówek. 

Warto spotykać się z trenerem, chociażby po to by nauczył nas podstawowych bojów i ich kilku wariacji. Takie podejście zapewni nam brak urazów. 

Brak kontuzji to ciągłość procesu, który pozwala przechodzić do kolejnych progresji ćwiczeń/bloków. 

JAKIE KWALIFIKACJE MUSI MIEĆ TRENER?

Szukając swojego idealnego trenera warto rzucić okiem na jego kwalifikacje. Jednak nie radzę się fiksować na tym punkcie, gdyż obecnie mamy wysyp miernej jakości szkoleń, szkoleń online, gruponów, gdzie chcąc zdobyć pewną kompetencje “na papierze” możemy zrobić przelew za symboliczne 50 – 100 zł i otrzymujemy piękny “papier” świadczący na naszej kompetencji, a my nawet nie obejrzeliśmy materiału….. 

Niestety. 

Smutne ale prawdziwe. 

Kiedy będziesz szukać trenera personalnego nie masz prawa wiedzieć jakie certyfikaty są naprawdę wartościowe!

No chyba, że jesteś przyszłym trenerem i zaczynasz orientować się w tym temacie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jak znaleźć i wybrać dobrego trenera? 

Nie bój się sprawdzić certyfikatów swojego trenera! 

Certyfikaty o europejskich i światowych akredytacjach to koszty w przedziale 3-6 tyś złotych, dlatego też trener posiadający 10 certyfikatów naprawdę mocnych – prawdopodobnie będzie potrzebował kilka lat i setek podopiecznych by sprawdzić to czego się na nich nauczył. Tacy trenerzy zazwyczaj nie chwalą się na lewo i prawo na instagramie że zdobyli taki kwitek, ponieważ dla nich najważniejszy jest samorozwój i wiedzą, że ten papier nic w ich życiu nie zmienia – bo wiedzą ile pracy przed nimi. 

I oczywiście druga strona barykady, czyli trenerzy, którzy non stop wrzucają swoje kompetencje do sieci…. 

W swoim dorobku mają co najwyżej jeden sensowny kurs, ponieważ reszta to wykłady online zakończone certyfikatem.  Nie chciałbym tu nikogo dysklasyfikować, ale trzeba uważać będąc konsumentem komu oddamy się do pracy. 

Najważniejsze kwalifikacje to te, które mówią, że dana osoba pomogła drugiej. 

TRENDY CZY STYL?

Trendy w treningach z trenerem personalnym, czy warto zwracać uwagę przy jego wyborze? 

Trener pracuje używając prostych znanych od kilkudziesięciu lat schematów, wobec pracy nad danymi celami. 

Nikt nie wymyślił nowych metod treningowych względem tego co zostało wymyślone w latach 70 tych. 

Trendy to po prostu udekorowane na nowo te same metody, sprzęty, narzędzia, wiedza – które marketingowo przechodzą swój renesans i są oferowane konsumentom jako coś nowego, po to by ktoś dorobił się na czymś po raz kolejny. 

Przykład?

TRX ultra narzędzie które reklamowane jest jako twój must have. 

Dawno temu były to koła gimnastyczne, które do tej pory biją na głowę trx który nota bene kosztuje 3 razy tyle co koła….. 

To jest po prostu śmieszne. 

Kim jest trener personalny w tym całym fit świecie? 

To przede wszystkim osoba, która zna ten świat od środka i może przeprowadzić Cię przez niego, bezpiecznie. 

I tak jak najwyższej sławy wizjoner, każdy mądry trener powie ” moda przemija, styl pozostaje” 

Odnosząc to do świata treningu, po części tak jest. Mamy tak naprawdę kilkanaście metod treningowych które działają i przynoszą efekty.

Mądrzy używają ich tworząc proste i skuteczne plany.

Głupcy mówią o treningu jak o fizyce kwantowej, by odbiorca miał jeszcze większy mentlik w głowie, i stawał się coraz bardziej podatny właśnie na marketing w postaci sprzedaży pomysłu “jak wynaleźliśmy koło na nowo” .

CZY TO DLA KAŻDEGO? 

NIe można jednoznacznie tego stwierdzić. 

Trening z trenerem personalnym musi mieć swój cel. 

Konsumenci często nie wiedzą po co przychodzą. 

Osobiście dla mnie najlepiej pracuje się z osobami, które chcą stać się niezależne treningowo, czyli po prostu pragną nauczyć się mądrze trenować. To ponadczasowa nauka, która później może być utrwalana bez mojej osoby w tle. 

Zacznijmy tłumaczyć od tego, ile kosztuje trener personalny? 

Usługa często przeliczana jest za godzinę pracy. I teraz zaczynają się fajne schody. 

Na siłowni godzina może kosztować 60-100 zł. 

W prywatnym studio treningowym 130-200 zł. 

Na kamerce online 500-1500 zł. 

NO I CO TY NA TO ? 

Widzisz, osoby które nie wiedzą czego oczekują znajdą swojego trenera w pierwszym przedziale, to osoby które nie wybrały same swojego trenera. 

Drugi przedział, to grupa trenerów których stworzyła pandemia. Uwierzyli w siebie i otwarli swoje biznesy. Ukierunkowali swoją pracę i mają podopiecznych którzy wiedzą za co płacą. 

Trzecia grupa to specjaliści, którzy widzą szerzej i czasami tylko pomagają nakierować działanie lub wprowadzają swoją osobą minimalną zmianę, która robi wyczekiwany rezultat. 

Jedyne co dzieli nas od skorzystania z formy dostępu do takiej osoby to Research, który warto jest zrobić będąc klientem. 

Trening personalny jest dla każdego!

Dla każdego, kto wie czego szuka.  

Jednak dany trener już nie. 

Na pewnym pułapie to trener decyduje kto staje się jego podopiecznym.

Nie odwrotnie, jak mogłoby się to wydawać. 

Koszyk0
Brak produktów w koszyku!
Kontynuuj zakupy
0