Co powinien wiedzieć trener personalny? Co odróżnia instruktora rekreacji ruchowej od freelancera a co ma do tego przedsiębiorca? Czy wykształcenie średnie wystarczy do tego by zarabiać ponad 20 tyś miesięcznie? O perypetiach kompetencji trenera idealnego dla Ciebie dowiesz się z artykułu. Zapraszam.
Kompetencje trenera personalnego
Podczas wyboru trenera personalnego dla siebie warto jest wiedzieć na co zwracać uwagę oraz poznać kompetencje swojego przyszłego towarzysza w walce o lepszą sylwetkę. Zawód trenera personalnego to z jednej strony cud, z drugiej przekleństwo.
Podopieczny czasami sam nie wie czego może oczekiwać od trenera, dietetyka czy doradcy żywieniowego.
Dlaczego tak jest?
Ponieważ to zawód wolny, nad którym nie ma tak naprawdę żadnej władzy. Oczywiście są prywatne firmy, które zrzeszają ludzi którzy mają podobne certyfikaty ale wszyscy wiemy po co takie organizacje istnieją.
Zostać trenerem personalnym dziś tak naprawdę może każdy. Zarówno Ty drogi czytelniku już w przeciągu 10 najbliższych minut możesz posiadać certyfikat, i nazywać się trenerem. Pytanie tylko co zyskasz? Papier czy wiedzę?
Kompetencje i wiedza- jednego może kosztować 300 zł, drugiego 60 tysięcy złotych.
I właśnie tutaj zaczynają się schody, dla przyszłych podopiecznych, którzy muszą podjąć decyzję by wybrać osobę kompetentną idealną dla siebie.
W tym artykule przybliżę Ci temat na tyle ile jestem w stanie po ponad 10 latach w branży fitness.
Tylko od trenera tak naprawdę zależy jakie będzie posiadać kompetencje za rok, trzy lata czy 10 lat.
Nie ma obecnie w Polsce systemu, który opisywałby zadania trenera, dawał mu tytuł zawodowy lub jasno określał to jakie winien mieć wykształcenie. Swoją wiedzę trener zdobywa na własną rękę za niemałe pieniądze- pytanie tylko kto na starcie może w siebie więcej zainwestować by zyskać uporządkowaną wiedzę.
Obecnie możesz spotkać osobę, nazywającą się trenerem ponieważ trenuje od np 15 lat i postanowił uczyć innych. Możesz trafić na osobę, która trenuje od miesiąca ale ma papierek tzw. certyfikat i postanawia uczyć innych.
Oczywiście można w tej siatce znaleźć faktycznie kompetentne osoby, które od młodych lat trenowały i czytały zagraniczną literaturę tematyczną i mimo młodego wieku posiadają większe kompetencje niż Ci którzy trenowali 10-15 lat.
Nikt przecież nie powiedział że ten co trenuje 15 lat ma większe doświadczenie niż ten który trenuje 3 lata.
Dlaczego?
Dlatego, że czasami Ci który trenują 15 lat , nie zrobili żadnego progresu od 10 lat. Badummtsssss. Przykra prawda.
Uważam, że ktoś kto nazywa się trenerem i chce pomagać innym planować i rozwiązywać ich problemy w efektywny sposób powinien posiadać przede wszystkim:
- Własny conajmniej 3 letni staż pracy nad sobą z udokumentowanym progresem, taka osoba która całe życie była związana z aktywnością fizyczną dużo lepiej nadaję się na wykonywanie zawodu trenera personalnego.
- Podstawowe szkolenia, kursy, certyfikaty renomowanych firm na rynku szkoleniowym. Dobry trener personalny to wykwalifikowany specjalista, a nie osoba znajdująca certyfikat w przysłowiowej paczce Lajsów…. Kwalifikacje powinny obejmować przede wszystkim:
- Znajomość zakresu anatomii
- Podstawy fizjologii ludzkiego organizmu
- Planowanie i metodyka treningowa
- Programowanie treningu motorycznego
- Podstawy żywienia i układania planów dietetycznych
- Metodyka treningowa w przypadku urazów i kontuzji
- Kursy instruktorskie m.in. kettlebell, kulturystyka, trener medyczny
- Podstawy psychologi i sprawności fizycznej
- Podstawy pracy oddechowej
- Podstawy pierwszej pomocy i kwalifikowana pierwsza pomoc
- Solidne podstawy z suplementacji
- Ciekawe uosobienie, nie mówię tutaj o ogromnej empatii aczkolwiek trener powinien w pewien sposób przyciągać ludzi swoją energią. NIe mówię tutaj, że gość naładowany sterydami nie ma przyjemnego usposobienia ale niektórym być może taka aparycją nie pozwoli przełamać lodów by złapać kontakt.
- Mile widziane jest wykształcenie z fizjoterapii, jednak niekoniecznie ponieważ te działkę można zostawić dla innych specjalistów. Jednak uważam, że kiedy ktoś ma mądrego trenera to rzadko kiedy potrzebuje odwiedzić fizjoterapeutę.
- Podstawową wiedzę z zakresu budowania własnej marki. Bardzo często współczesny świat kreuje influencerów jako ikony mediów społecznościowych, które mają bardzo szeroką rozpoznawalność i bardzo wątpliwe odpowiednie kwalifikacje do tego by zaplanować właściwą drogę swojego podopiecznego.
- Ten kto korzysta z usług trenera osobistego ten wie, że często ten musi wykazywać umiejętności organizacji czasu, miejsca i ludzi. Ktoś może prowadzić zajęcia czy szkolenia dla grup 6-10 osób, a ktoś może stresować się zajęciami z 3 osobami.
- I chyba już na koniec dobry trener to też dobry przedsiębiorca. Ponieważ wielu traktuje to zajęcie jako dodatkowe i często pracuje na etacie. Jednak są też trenerzy którzy mimo pracy na etat prowadzą swoje prywatne studia treningowe i to już jest pewien stopień przedsiębiorczości.
- Jeszcze dodam, że bardzo często trener ma w swoich kompetencjach szkolenia z zakresu sprzedaży czy badań potrzeb klienta.
Jak widzisz lista kompetencji osoby zajmującej się na co dzień osiąganiem wymarzonej sylwetki swojego klienta jest całkiem długa i szeroka. To jednak nie wszystko – ponieważ, kiedy szukasz konkretnego speca w danej dziedzinie, to musisz wiedzieć, że posiada on to wszystko w jeszcze rozszerzonej wersji. Czasem tylko może nie ma już w nim takiej empatii.
Jak wygląda praca trenera personalnego?
NIejednokrotnie jest ona różna choćby z racji tego czy mówimy o instruktorze siłowni, właścicielu własnego studia treningowego czy freelancera ganiającego przez kilka klubów każdego dnia. Przez swoje doświadczenie mogę opowiedzieć po części o każdej z tych osób ponieważ byłem tymi osobami na przestrzeni ostatnich 10 lat.
- INSTRUKTOR SIŁOWNI:
Zazwyczaj motywator biegający po siłce, i stwarzający dobrą atmosferę w klubie. Chciałby prowadzić treningi indywidualne, ale nie może dogadać się z władzami klubu. Zazwyczaj ma kilkugodzinne dyżury w których jego podstawowym zadaniem jest utrzymywać porządek na siłowni i niejednokrotnie udziela bezpłatnie porad podopiecznym, którzy złapią go na chwile by skorzystać z jego pomocy.
Kluby fitness często poszukują instruktorów siłowni, a to niewdzięczne zadanie.
Większość osób decyduję się na takie stanowisko zazwyczaj na początku swojej drogi, po to by zebrać fundusz na rozwój i budowę marki osobistej.
Czasami pierwsze certyfikaty i szkolenia takim osobom zapewnia siłownia, która inwestuje w rozwój kadry. Bardzo często zdarza się, że władze klubu nie udostępniają Instruktorom uzyskanych certyfikatów chcąc w ten sposób zatrzymać ich w klubie. Często nieskutecznie.
2. FREELANCER:
Każdy marzy o tym by być rozpoznawalnym freelancerem. Jednak nie jest to łatwy kawałek chleba. Indywidualne treningi to nie wszystko z czym musi się mierzyć by przełożyć to na racjonalne dochody.
Bardzo duża wiedza teoretyczna, próba działania w social mediach by dotrzeć do coraz większej ilości osób i próba lawirowania pomiędzy władzami różnych klubów fitness by dotrzeć do swoich przyszłych podopiecznych.
Freelancer oferuję trening personalny na wysokim poziomie, na pewno ma za sobą już dziesiątki szkoleń i próbuje działać w pojedynkę wykorzystując różne siłownie w swojej okolicy by dopasować się do potrzeb swoich klientów.
Ciężko jednak działać na rynku kiedy polityka każdego klubu jest inna. W jednym może po prostu spotkać się z klientem od tak, gdzie w drugim musi płacić za możliwość korzystania z niego do przeprowadzenia treningu. Koszty czasami sięgają 1500 zł lub więcej.
Dużą wagę przykłada do jakości oferowanych usług, ponieważ to decyduje o tym czy osiągnie sukces.
3. PRZEDSIĘBIORCA:
Rozpoznawalny na lokalnym rynku, znudzony lawirowaniem pomiędzy klubami sportowymi zdeterminowany do działań na szeroką skale. Daje dużo wartości ponieważ mocno działa w sieci myśląc o rozwoju swojego biznesu.
Nagrywa filmy edukacyjne, pisze bloga lub newsletter, prowadzi ludzi online jak i indywidualnie, tworzy szkolenia internetowe, organizuje szkolenia stacjonarne, myśli o tym by zatrudniać innych trenerów którzy dzielą jego wizję aktywności i szerzenia jej wsród ludzi.
To zdecydowanie najtrudniejszy ze względu na ilość zadań stopień wtajemniczenia pracy trenera personalnego.
Trener personalny – zakres obowiązków
Praca trenera personalnego to fascynujące wyzwanie, które wymaga nie tylko doskonałej wiedzy z zakresu indywidualnych potrzeb klienta, ale także umiejętności motywacyjnych, interpersonalnych i organizacyjnych.
Poniżej wytłumaczę dlaczego to nie tylko osoba zajmująca się układaniem indywidualnego zestawu ćwiczeń, czy człowiek który pomaga zrzucić kilka kilogramów w tej zmianie życia na lepsze.
Czym dokładnie zajmuje się trener?
Planowanie i Indywidualizacja Programów Treningowych
Trener personalny zaczyna pracę od indywidualnego spotkania z klientem, podczas którego dokładnie analizuje cele, oczekiwania oraz ewentualne ograniczenia zdrowotne. Na podstawie tych informacji, opracowuje spersonalizowany plan treningowy, uwzględniający zarówno aspekty kardio, jak i siłowe. Indywidualizacja programów treningowych jest kluczowa, aby spełnić oczekiwania klienta i dostosować ćwiczenia do jego aktualnej kondycji fizycznej.
Prowadzenie Sesji Treningowych
Główna część pracy trenera personalnego to sesje treningowe z klientem. Trener nie tylko prezentuje poprawne wykonywanie ćwiczeń i wiedzę na temat właściwej techniki, ale również motywuje do pokonywania własnych ograniczeń. W trakcie treningów monitoruje postępy klienta, dostosowuje obciążenia i wprowadza nowe ćwiczenia, aby utrzymać skuteczność treningu.
Motywacja i Budowanie Relacji
Motywowanie klientów to kluczowy element pracy trenera personalnego. Pomaga w pokonywaniu trudności, utrzymaniu regularności treningów i osiąganiu postawionych celów. Budowanie pozytywnej relacji z klientem jest równie ważne, gdyż zachęca do długotrwałej współpracy i zdrowego stylu życia.
Edukacja Zdrowotna
Trener personalny pełni również rolę edukatora zdrowego stylu życia. Dzięki swojej wiedzy z zakresu żywienia, fizjologii i anatomii, może udzielać klientom informacji dotyczących zdrowego odżywiania, regeneracji oraz ogólnej opieki nad zdrowiem.
Monitorowanie Postępów i Dostosowywanie Programów
Regularne monitorowanie postępów klienta jest kluczowe. Na podstawie uzyskanych wyników trener dostosowuje program treningowy, wprowadzając nowe elementy, zmieniając intensywność lub modyfikując cel treningowy. Stałe dostosowywanie programu pozwala utrzymać skuteczność treningów.
Organizacja i Zarządzanie Czasem
Praca trenera personalnego wymaga również umiejętności organizacji czasu. Trener musi efektywnie planować sesje treningowe, uwzględniając różnorodność ćwiczeń, czas na regenerację oraz ewentualne konsultacje z klientami.
Podsumowując, praca trenera personalnego to dynamiczne zajęcie, które wymaga szerokiej palety umiejętności. Trener nie tylko pomaga osiągnąć cele fitnessowe, ale również inspiruje do zdrowego stylu życia i utrzymania równowagi pomiędzy aktywnością fizyczną a dbaniem o ogólne dobrostan.
Trener personalny – zawód przyszłości?
W obliczu rosnącej świadomości zdrowotnej społeczeństwa, rola trenera personalnego staje się coraz bardziej istotna. Coraz więcej osób zastanawia się, czy praca trenera personalnego może być zawodem przyszłości, analizując trendy i oczekiwania rynku. Oczywiście rosnąca dysfunkcja społeczna, bardzo temu sprzyja.
Dostęp do informacji stał się przekleństwem społeczeństwa, a trenerzy często poświęcili swoje życie po to by uporządkować te informacje i przekazać je swoim podopiecznym.
Bardzo interesująca dla młodych wydaję się kwestia proponowanych zarobków, niejednokrotnie oscylująca w kwotach rzędu 12 – 25 tyś miesięcznie co może się okazać kuszące dla młodego pokolenia. Pamiętaj tylko że wiedza o poprawności wykonywania danego ćwiczenia nie sprawi, że takie zarobki się osiągnie.
Media kreują kształtowanie sylwetki propagując smukłe i piękne ciała herosów którzy często w swoich mediach pokazują część swojej pracy jako łatwe i przyjemne.
Nie daj się zwieźć, bo może się okazać że prawda wygląda zupełnie inaczej.