Trening, żywienie, suplementacja są jak moda. Pojawiają się różne trendy ale kiedy nie masz stylu Twoja forma nigdy nie będzie w dobrym guście!
Jakie są najnowsze trendy w treningach personalnych?
Ludzie niemądrzy podążają za nowymi trendami, uparcie wierząc w to, że pomogą one osiągać postęp na siłowni. Potrzebują technologii by motywować swoje działania. Nie wiedzą jak można sprawdzać swoje wyniki i planować postęp, prowadząc zeszyt lub zapisując go na kartce a4. Nie domyślają się jak trenować i sprawdzić czy obrane metody działają. Szkoda bo to co właśnie nie jest TRENDY może nam wiele oferować. Jednak zrozumieją to tylko Ci którzy mają styl i wiedzą, że styl jest niezmienny od czasów Hipokratesa, a ludzie żyjący ponad 2 tyś lat temu byli mądrzejsi i bardziej świadomi zdrowia i kondycji tężyzny fizycznej niż dziś….
To naprawdę może przyprawić o zawrót głowy kiedy jesteś w tym centrum informacji i uświadamiasz siebie, że obecnie, nawet ten który teoretycznie ma pomagać ludziom z niewiedzą, czyli trener personalny sam bardzo często cierpi na niewiedzę…
Najgorsze jest to, że niektóry uparcie próbują pomagać innym, powielając “trędowate” brednie nie widząc w tym nic szkodliwego.
Nie sztuką jest dziś dotrzeć do informacji.
Sztuką jest ją dziś filtrować. Wyciągając to co naprawdę wartościowe.
1. Trening siłowy z wolnymi ciężarami
Każdy dobry i skuteczny plan treningowy ma w sobie element pracy siłowej, który winniśmy wykonać z wolnym ciężarem w postaci sztangi, hantli, odważników kettlebell, ciężaru własnego ciała albo obciążonego ciężaru ciała np. gumami, łańcuchami. Rozwój masy mięśniowej wymaga prostego i indywidualnego podejścia, gdzie użyty sprzęt będzie zależny od Twojego poziomu zaawansowania.
2. Trening z własną masą ciała
Dla wielu ten trening to rewolucja w świecie fitness. Ten rodzaj treningu jest wyjątkowy głównie z tego względu, że każdy z nas może go wykonać samodzielnie w dowolnym miejscu na świecie i dowolnej porze dnia czy nocy, bez konieczności uciekania się do wsparcia ze strony siłowni czy innego wyposażenia. Dzięki treningowi z masą własnego ciała możemy nabrać siły i masy mięśniowej jednak jest jedno ale…. 90 % ludzi, którzy w 2022/ 2023 roku podczas lockdownu podjęli próbę rozpoczęcia treningu kalisteniki, nie przetrwało tej próby.
Dlaczego?
NIe każdy jest w stanie zaufać procesowi na tyle by przejść pierwsze poziomy wykonywanych ćwiczeń. Większość polega na początku.
Osoba, która zaczyna taki rodzaj aktywności bez wątpienia potrzebuje motywacji i wsparcia, co często przekłada się na tworzenie ciekawych mini społeczności.
3. Trening funkcjonalny
Fraza która z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Przewijające się wokół pojęcie optymalizacji treningowej i dostosowania tego rodzaju treningu do potrzeb i celów, spowodowało ogromy wysyp “trenerów funkcjonalnych” jakkolwiek by to nie brzmiało. To trochę śmieszne.
Dlaczego?
Kiedy jesteś relatywnie silny, ruszasz się w odpowiednich zakresach, masz kondycję dzięki, której nie sapiesz po wejściu na 4 piętro budynku, to:
- nieświadomie robisz trening dopasowany do twoich możliwości,
- nieświadomie korzystasz z mądrego programu treningowego,
- nieświadomie robisz trening przekrojowy, który rozwija cię w każdym aspekcie,
Dobry trener personalny dba o swoich klientów, właśnie przekrojowo!
Czyli…
Kształtuje szeroko pojętą wszechstronną sprawność fizyczną – GPP (skomentuj wpis jeśli chcesz bym opisał w osobnym artykule co to jest GPP).
4. Programy fitness dla osób starszych
Programy dla młodzieży czy dla osób starszych to jest generalnie tylko i wyłącznie zagrywka marketingowa mająca na celu trafić w odpowiednią grupę ludzi, gdzie:
- za jedną grupę będą płacić rodzice tejże młodzieży,
- druga grupa zrozumiała, że czas się ruszyć to pójdzie na zajęcia dla równolatków.
Oczywiście nie zrozum mnie źle!
Nie neguję tego.
Chciałbym Ci tylko powiedzieć, że to co powinien robić nastolatek niczym nie różni się od tego co powinien być w stanie wykonać jego rodzic lub dziadek.
Takie zajęcia mogą pomóc w osiągnięciu konkretnych celów każdej grupie wiekowej.
Zajęcia fitness dla seniorów to jeden z lepszych trendów fitness ponieważ pozwala osobom starszym zadbać o zdrowie fizyczne i psychiczne.
Dobry trener personalny jest w stanie przygotować dla seniora rozruch na każdy dzień, który na początek wystarczy do tego by przygotować ciało do innych ciekawszych form aktywności.
5. Zajęcia na świeżym powietrzu
Minusem ćwiczeń na świeżym powietrzu, jest ograniczenie pogodowe. Oczywiście nie ma nic bardziej przyjemnego, jak życie w klimacie wysp południowej Hiszpanii, które idealnie nadają się do realizacji celów treningowych na świeżym powietrzu.
Niestety, musimy zejść na ziemie…. przecież żyjemy w chaotycznym klimacie środkowej europy.
90 % ludzi, kojarzy trening na powietrzu z aktywnością cardio. Spacery, bieganie, interwały, bieganie po lasach, podbiegi pod górę, zejścia ze stromych urwisk to wszystko możliwości do tego by budować swoje atletyczne zdolności.
Nie powiedzą Ci tego modne aplikacje fitness.
Nie podpowiedzą Ci tego smartwatche czy inne monitory tętna służące ludziom do śledzenia aktywności.
Mądry trener pomoże Ci wykorzystać całkowity brak sprzętu i dobrą pogodę do tego, by wzmocnić zdolność wyrzutową swojego serca. Dopasuje trening na powietrzu do Twoich indywidualnych celów i potrzeb jednak musisz wiedzieć, że w tej sferze głównie popracujesz nad sercem i płucami.
No chyba, że będziesz podczas takiego treningu wykorzystywać np. odważnik kettlebell, którym popracujesz nad siłą, kondycją, gibkością, wytrzymałością na 2 m kwadratowych przestrzeni.
Zajrzyj jeśli chcesz się dowiedzieć więcej.
6. Trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT)
Lekarstwo branży fitness na “spalanie” zbędnej tkanki tłuszczowej!
Trening wysoko intensywny HIIT to dla niektórych styl życia, mający mnóstwo wyznawców wśród osób, które niestety nigdy nie wykonały go odpowiednio mądrze.
Bardzo popularna w klubach fitness godzina, która zapełnia grafiki zajęć grupowych.
Wyjaśnijmy sobie to.
Trenujący trochę mijają się z osiąganiem swoich celów, świadomie wybierając trening HIIT w grafikach siłowni.
Dlaczego?
Jak sama nazwa wskazuje to trening wysoce intensywny, gdzie monitorowanie pracy serca powinno być naszym głównym zadaniem. Aby w odpowiedni sposób monitorować serce potrzebujesz wiedzieć jakie granice masz HR min i HR max.
Prawdopodobnie widziałeś w necie wzór (220 – wiek = HR max )
Ok, dla osób zaawansowanych, prowadzących bardzo zdrowy styl życia, wykazujących od lat spore zaangażowanie podczas treningów.
Powstaje pytanie – ” Czy ten wzór pasuje do twojego stanu fizycznego?”
Pomyśl.
Kiedy ostatni raz pracowałeś świadomie przez 60 s na 190 uderzeń serca na minutę?
Mając 30 lat dalej myślisz, że bez specjalistycznego treningu jesteś w stanie wkręcić swój organizm na takie obroty? Czy sama myśl przysparza Cię o zawal serca przed 31 rokiem życia?
Początkujący uważają, że HIIT powinien stanowić większą część czasu treningu.
Adepci posiadający wiedzę i doświadczenie w tym jak osiągnąć swoje cele kondycyjne, rozumieją dostosowanie treningu i stosują go etapami przygotoiwywując ciało na takie zadania.
Dla większości osób początkujących wykonanie HIIT może skończyć się kontuzją.
Rolą trenera jest tłumaczyć zależności i ostrzegać przed ewentualnymi ograniczeniami, które mogą pojawić się podczas procesu.